Koniec z papierowymi paragonami?

Już na początku przyszłego roku możemy poczuć powiew nowoczesności, a to za sprawą elektronicznych paragonów. Co prawda papierowe paragony nie znikną, obowiązek ich wydawania zostanie, ale Klient będzie miał możliwość otrzymywania e-paragonu wprost na swojego maila albo do aplikacji do tego przeznaczonej. Klient uzyska nieograniczony dostęp do paragonów oraz do danych dotyczących swoich zakupów, w tym do terminu gwarancji. Ministerstwo wskazuje, że platforma będzie dobrowolna – dostępna dla wszystkich uczestników rynku, którzy zadeklarują chęć udziału w systemie dystrybucji e – paragonów.

Dobra wiadomość dla sprzedawcy: zostanie zniesiony obowiązek przechowywania papierowych paragonów.

Wysyłanie e-paragonów ma być możliwe za sprawą wprowadzenia obowiązku posiadania kas fiskalnych podłączonych do internetu. Od przyszłego roku każda kasa fiskalna ma być wyposażona w taką funkcję.

Niestety oznacza to, że sprzedawcy będą musieli wymienić swoje dwurolkowe kasy na nowe urządzenia. Jak donosi Gazeta Prawna, Inspekcja Handlowa szacuje, że będą one kosztować nawet do 2 000 zł. Możliwość odliczenia do 700 zł od podatku przy zakupie kasy zostanie, póki co razem z zastrzeżeniem, że zwolnienie dotyczy jedynie firm, które po raz pierwszy kupują kasę fiskalną. PIH szacuje, że łącznie przedsiębiorcy mogą wydać nawet do 4 mld złotych na zakup nowych kas fiskalnych.

Dane przesyłane do Urzędu

Wprowadzając nowum w postaci e – paragonów ministerstwo nie kieruje się jedynie chęcią unowocześnienia Polski, ale również wprowadzenia narzędzia do walki z wyłudzeniami VAT’u. Ministerstwo jest zmotywowane, ponieważ nasz budżet traci rocznie nawet do 53 mld zł. Projekt e-paragony stanowi element programu od papierowej do cyfrowej Polski, który ma zwiększyć ściągalność podatków.
W każdym razie dane takie jak: towar i podatek będą przesyłane do repozytorium prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Pozwoli to na badanie trendów w handlu, ale również pozwoli sprzedawcom porównywać analogiczne dane z innymi sklepami.

Źródło: www.kurier.pap.pl; www.mr.gov.pl; www.gazetaprawna.pl